WZÓR
Termin składania wniosków od 20.11.2024 r. do 30.12.2024 r. oraz kolejny czerwiec 2025 r.
Dodatkowy nabór w ramach ZiT 05.12.2024 r. do 02.03.2024 r.
Cel działania:
Zakres wsparcia to rozwój ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia jednego dnia w celu rozwoju opieki koordynowanej, stopniowego odwracania piramidy świadczeń oraz poprawy dostępności i jakości świadczeń.
Beneficjenci:
Wniosek o dofinansowanie projektu powinien zostać złożony przez uprawnionego Wnioskodawcę oraz partnerów należących do jednej z poniższych grup:
- podmiot wykonujący działalność leczniczą w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, działających w publicznym systemie ochrony zdrowia (Dz. U. z 2023 r. poz. 991 z późn. zm.),
- partner prywatny współpracujący z podmiotami publicznymi w przypadku projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego,
- spółka z większościowym udziałem jst realizująca przedsięwzięcia medyczne na rzecz ww. podmiotów leczniczych,
- niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej.
Wsparcie ponadregionalnych podmiotów leczniczych (dla których organem założycielskim lub prowadzącym jest minister lub wojewoda) nie będzie możliwe.
Z wyłączeniem szpitali powiatowych, dla których wsparcie w zakresie rozwoju AOS oraz leczenia jednego dnia zostało przewidziane w ramach Działania 6.10 i Działania 6.16, oraz szpitali wojewódzkich przewidzianych do wsparcia w naborze niekonkurencyjnym w obszarze AOS oraz leczenia jednego dnia.
Na co możesz przeznaczyć dofinansowanie?
Typy projektów, które mogą uzyskać dofinansowanie w postępowaniu to projekty dotyczące inwestycji skierowanych na rozwój:
− ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub
− leczenia jednego dnia,
poprzez zakup sprzętu, wyposażenia i/lub adaptację, modernizację, budowę, przebudowę obiektów infrastruktury ochrony zdrowia w celu rozwoju opieki koordynowanej, stopniowego odwracania piramidy świadczeń oraz poprawy dostępności i jakości świadczeń.
Poziom dofinansowania
Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach postępowania, w tym: środki EFRR 10 684 500,00 zł
Poziom dofinansowania 50%
Minimalny wkład własny beneficjenta 50%
Maksymalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu 500 000,00 zł
Podatek VAT jest kosztem kwalifikowalnym dla projektów do 5 mln zł
Inne ważne założenia naboru
- Projekt należy zrealizować do 30 grudnia 2026 roku.
- Okres kwalifikowalności wydatków weryfikowany na etapie oceny projektu mieści się w terminie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2029 r. jednak musiały zostać poniesione według wytycznych dot. zachowania zasady konkurencyjności (nie dotyczy wydatków poniżej 50 tyś netto).
- Koszty pośrednie, których nie trzeba dokumentować fakturami można przeznaczyć na koszty np. zarządzania projektem w wysokości 1% wydatków kwalifikowalnych, stawka ryczałtowa.
- Premiowane będą projekty poszerzające możliwości diagnostyczne placówki o badania, które do tej pory nie były realizowane w tym podmiocie lub zwiększenie liczby dotychczas wykonywanych badań diagnostycznych.
- Premiowane punktowo będzie zobowiązanie się do realizacji świadczeń zdrowotnych w trybie leczenia jednego dnia przez podmiot, który posiada umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych w rodzaju leczenie szpitalne, a dotychczas nie realizował świadczeń zdrowotnych w trybie leczenia jednego dnia.
- Łączne dofinansowanie przekazane Beneficjentowi w formie zaliczki i płatności pośrednich nie może przekroczyć 95% maksymalnej kwoty dofinansowania.
- Możliwe jest uruchomienie dodatkowej specjalizacji w ramach projektu, bez kontraktu z NFZ, którym trzeba wykazać się do zakończenia realizacji projektu.